< Hírek

Macska és kvantumfizika

A legtöbben gitárművészként és zeneszerzőként ismerik az eredetileg fizikusnak tanult Sinha Róbertet. A művészetek hívása erősebbnek bizonyult, de az utóbbi időben újra komolyabban foglalkozni kezdett régi szenvedélyével.

A Pesthidegkúton élő művésznek a Klebelsberg Kultúrkúriában március 13-án indul a modern fizikáról szóló ismeretterjesztő előadás-sorozata.

Sinha Róbert ugyanolyan mértékben szerette a fizikát és a művészeteket fiatalon, de azt érezte, választania kell. Ma már úgy véli, hogy lehet egyszerre két területet is professzionálisan művelni, nem feltétlenül kellett volna kizárólagos döntést hoznia. De mindig is hiányzott neki a tudomány, aztán egyszer csak gondolt egyet, és elkezdte újra tanulni a fizikát. Azóta örömmel merül egyre mélyebbre a kvantummechanika világába, ahogy mondja, ő szabadidejében nem filmet néz vagy olvas, hanem előadásokat hallgat, tanulmányokat, fizikai levezetéseket elemez.

Baráti társaságában hamar kiderült, hogy akárhányszor előkerült a modern fizika, mindig azt mondták: úgy tud róla mesélni, hogy az addig érthetetlennek tűnő dolgok világossá és izgalmassá válnak. Sinha Róbert pedig nagyon szeret mesélni, és örül, hogy ismerőse, Szalay Kriszta biztatására felvette a kapcsolatot a Kultúrkúriával, és így a fizika újra visszatér az életébe. Szándéka a kedvcsinálás és népszerűsítés is, mert fontosnak tartja, hogy a Kopernikusz immár 500 éves felfedezésével elindult tudományos forradalom – miszerint a Föld kering a Nap körül, és nem fordítva – soha többé ne veszítse el a lendületét.

Sinha Róbert Budapesten született indiai édesapától és magyar édesanyától, a Toldy gimnáziumban szerzett érettségi után mérnök-fizikusnak tanult, majd öt évig Hollandiában élt és tanult a Királyi Zeneakadémián. Amerikától Európán át Indiáig a világ számos előadótermében játszhatta már dalait, vers-megzenésítéseit, népdalfeldolgozásait. Szabó Magdával is volt közös fellépése még 2004-ben Hollandiában, alkotótársai között van Szabó T. Anna és Lackfi János is.

A programról bővebben: https://kult2.hu/program/schrodinger-macskaja-a-modern-fizikarol-kozerthetoen

Az interjú a Budai Polgár 2025/4 számában jelent meg.