HANGÖSVÉNY foglalkozás iskolásoknak
A foglalkozás Kokas Klára zenepedagógiájára épülő 50 perces csoportos, interaktív művészeti alkotó foglalkozás.
A foglalkozásokat Jakab Ildikó Emese operaénekes vezet, aki zenepedagógiai és előadóművészeti tapasztalatain kívül professzionális színvonalú éneklésével emeli még magasabb rangra a zenei élményt.
Mit kapnak a gyermekek a HangÖsvény-foglalkozásokon?
A gyermekkorban megkezdett zenei nevelés, beleértve a zenei anyanyelvhez való visszatérést különösen előnyös a gyermekek számára: a muzikális készségeken túl is számos pozitív hatással van a gyermekek életére, ideértve a koncentráció, az önfegyelem, a logikus gondolkodás és az érzelmi intelligencia fejlődését. Az értékes zene sejtszinten járja át a testünket, így oldva a szorongást, felszabadítva a legmélyebb rétegek érzelmeit. A Kokas-módszer nem terápia, de terápiás hatással bír: egy komplex művészeti módszer, amely bizonyítottan olyan interdiszciplináris területeket fejleszt, mint:
– magabiztosság, kommunikációs és szociális készségek,
– egyensúlyérzék, vesztibuláris rendszer,
– légzéstechnika, hallásfigyelem,
– mozgáskoordináció és aktivitás-szabályozás,
– finommotorika, nagymozgások, szem-kéz koordináció,
– testtudat, testérzékelés, izomerő-aktivitás szabályozása,
– szenzoros érzékelés
– koncentrációs és figyelmi képességek,
– memória, kreativitás, elvont gondolkodás,
– érzelmi intelligencia.
Hogyan épül fel egy HangÖsvény foglalkozás?
A HangÖsvény-foglalkozás első felében mondókával, dallal köszöntjük egymást, majd a dalunkból közös zenei-dalos improvizációs játékokat indítunk. Ezek a dalos játékok felszabadítják a gyermekeket gátlásaik alól, megnyitják a lelküket a zene és egymás felé, és a fantáziájuk is szárnyalni kezd. Variációinkban csak jó megoldások léteznek, a közösség dinamikája, a szeretetteljes, pozitív reakciók megerősítik a gyerekeket intuícióik értékével kapcsolatban, így nő az önbizalmuk, szociális hátrányaikat könnyebben küzdik le a társaiktól ilyen helyzetekben kapott visszajelzéseknek köszönhetően.
A dalok dallamának, szövegének, ritmusának ezerarcú variációi egyszeriek és megismételhetetlenek, egytől egyig őszinte és kivételes ötletek. A gyermekek fantáziája kiapadhatatlan, csodálatosan különböző asszociációkra képesek ugyanannak a témának a kapcsán. Minden gyermek ötleteivel színesedik a többi résztvevő gyermek gondolkodása is.
„Bújj vissza a gyerekbőrödbe, ott van az a ránőtt bőrrétegeid alatt, keresd meg. A gyerekbőröd tele van érzőidegekkel, minden ideg új kérdés, új elgondolás, mert a világ ismeretlenjeit magad igazítod ismerősökké. Így kerülsz egyensúlyba a kérdések és válaszok halmazai közt.Vagyis: kíváncsiságod a vezetőd.”
Kokas Klára „Énekeld a nevedet!”: Az ember saját neve elválaszthatatlan személyiségétől, születéstől a halálig. Az, hogy miként viszonyulunk a saját nevünkhöz, önmagunk elfogadásával is kapcsolatban áll. Minden foglalkozáson dallamba burkoljuk, megszeretgetjük az összes résztvevő nevét.
„Énekeld a nevedet!” Hangzik el kedvesen, játékosan, énekelve. És a gyerekek beleéneklik a dalba, vagy eldörmögik, suttogják, motyogják, vagy hangosan deklarálják saját nevüket. Ez a mozzanat egy lépés önmaguk és egymás feltétel nélküli elfogadása felé. A közösségben megélt örömzene, energikus dramatizálás, az aktív mozgás és az elfogadó légkör megnyitja a gyerekek lelkét és figyelmüket az értékes zene számára.bA HangÖsvény foglalkozás második felében a gyermekek egy rövid komolyzenei részletet hallanak. Ösztönös mozdulataik őszinték, egyediek, mozgásos dramatizációikban megnyilvánulnak verbálisan nem kifejezhető tartalmaik.
A komolyzenei részlet többszöri meghallgatása során mozgásos dramatizálásban, szabad mozgásban élik meg a gyerekek a zene hatását. Csodás átalakulások, mozdulatok, intenciók, feszültségek és harmóniák teremtődnek meg a zene újbóli átélésekor. A szabad mozgásos improvizációkat egymásnak is bemutathatják a gyerekek: az elfogadásban, szeretetben megélt alkotási lehetőség minden gyereket egyre magabiztosabbá tesz. A történeteiket szavakkal is kifejezhetik, elmesélhetik a tánc után. Mások figyelmét kizárólagosan birtokolni nagy kiváltság, ezekben a percekben mindenki az éppen mesélőre figyel.
A mozdulatokból szövődő történetek után vizuális alkotásokban fejezhetik ki a gyerekek azt, amit a zene életre hívott a lelkükben, ugyanazon komolyzenei inspiráció mentén. Az alkotás lehet egyéni, de közös is, egymás alkotói szabadságának tiszteletben tartásával. Minden vizuális technika másképpen stimulálja az érzékelést, az idegrendszert a finommotorikát. A 4 alkalmas foglalkozás-sorozatban alkotunk majd vízfestékkel, pasztellkrétával, szénnel, és temperával ( textilre) . Ezen anyagok használata különböző módokon stimulálja a gyermekek szenzoros érzékelését.
A foglalkozások záróakkordjaként közös éneklésben búcsúzunk egymástól, így minden alkalommal legalább két magyar dalt/ népdalt ölelnek magukhoz a gyerekek.
Dátumok:
2025. január 16.
Február 13.
Szervező: Nagyné Tóth Kinga + 36 20/ 249 1580
További információk a HangÖsvényről:
Jakab Ildikó Emese – 06-30-855-05-17, hangosveny@gmail.com
A foglalkozás-sorozat díja, fő / gyermek/ 4 alkalom 8 000Ft