A környezettudatos viselkedés nem spontán alkalmi cselekedet, hanem átgondolt és szorgos tevékenység sorozata…

A MARCZI KERTJÉNEK PERMÁS TERVEZÉSE…

Hogy micsoda?
Képzeljetek el egy tájépítészi munkát azzal kiegésztve, hogy a permakultúra (permanent agriculture, azaz megújuló mezőgazdaság eredetileg) három etikai célját (gondoskodás a Földről, gondoskodás az emberről, javak tisztességes elosztása) és 12 alapelvét figyelembe vesszük. Mára egyébként a mozgalom annyira kinőtte magát, hogy nem csak terület alapú tervezések készülnek, hanem közösség, cég, projektek, tehát bárminek a tervezését el lehet permakultúrásan végezni.
Mindig nagyban gondolkodunk, nagyon sokat figyelünk a helyszínen és általában a természetben, kapcsolatokat keresünk, bevonjuk az eszközt/ember/funkciót, nem pedig kiszorítjuk. Olyan megoldásokat keresünk, amiben a legkisebb közös többszörös megvalósul, ami végül a legnagyobb közös többszörössé növi ki magát. A permakultúra tehát egy tervezési rendszer, amiben a minél szélesebb körben való együttműködés szorgalmazása mellett, nagyon komoly, többrétű szakmai munkával (kertésztől a vízügyi szakemberen keresztül az építészig számtalan ember közös munkájára van szükség!) egy olyan terv kerül kivitelezésre fokozatosan, melyben a felhasznált eszközök (mélymulcsos ágyás, sövénysávok, vizes élőhelyek, tetőkert, csapadékvíz-gyűjtés, stb….) a legnagyobb alapossággal kerültek kiválasztásra.

MÉLYMULCSOS ÁGYÁS

A Marczibányi Téri Művelődési Központ kertjében a permakultúrás megújulását szolgálja a komposzthagyó mélymulcsos ágyás.
Ágyás? Ez nem is ágyás, válaszolod. Azonban a permakultúra, melynek egyik alapvetése, hogy a természet folyamatait másoljuk, nagyon ritkán dolgozik egyenes vonalakkal, továbbá nem használ erős határvonalakat, hagyja a természetes anyagokat dolgozni emberi erő helyett. Logikus, hiszen ha körbe nézünk a bolygón, akkor az ember által még fel nem fedezett területeken hibátlanul működő, önmagában megújuló rendszereket látunk.
Aminek itt látjátok a kísérletét, az a Dr. Gyulai Iván ökológus által 20 év alatt kidolgozott komposzthagyó mélymulcsos ágyás működésének bemutatása. Ennek a technikának az a lényege, hogy az erdőben tökéletesen működő talajképződést másolja le. Ahhoz, hogy ez a rendszer valóban jól működjön, nagyon fontos, hogy pontosan kövessük Iván utasításait!
Tehát először kartonnal lefedjük a területet, ahol talajt szeretnénk javítani (ezt a módszert elsősorban egyébként termelő ágyások létrehozására fejlesztette ki Iván, de alkalmazható általános talajjavításra is), erre kerül 20 cm vastagon szalma, majd 30 cm vastagságban napos istálló alom, végül újra 10 cm szalma. Ennek a rétegrendnek az oka, hogy a lombban meglévő tökéletes szén/nitrogén arányt (C/N 30:1, ami a lebomlás végére, tehát a humuszban 10:1 lesz) igyekszik imitálni. A lótrágya az erős nitrogén tartalmúak közé tartozik, ezért az alá kerülő karton és szalma, illetve a fölötte lévő sima szalma, plusz az alomból alapvetően keveredve kikerülő anyag már ehhez közel van, tehát a komposztálódása biztosított.
Alapszabály még, hogy a földet nem takarjuk hidegen, tehát télen, hiszen ez esetben ezt az állapotot fogjuk konzerválni, aminek pontosan az ellentéte a célunk. Iván ajánlása, hogy ősszel kerüljenek ezek az ágyások kialakításra. A jelenlegi szárazság miatt be is kell locsolni a fedés előtt (a Marczi kertjében sajnos még ez sem elég, mert a talajnak közel zéró a vízmegtartó képessége – vízáteresztő képesség avagy perc teszt eredménye), illetve, ha száraz az anyag, akkor utána is legalább egyszer, a 10 cm-es fedőréteg terítése előtt gondoskodni kell a komposztálódáshoz nélkülözhetetlen nedvességről (40-60%).
Mivel a permakultúra mindig az adott területre, az adott megrendelő számára készít tervet és használja az eszközöket a legjobb cél elérése érdekében, ezért az itt látható ágyást újrarendeztük. Bekerült a karton legalulra és mivel kevés alom érkezett a területre, kisebb részen, de a szabályoknak pontosan megfelelő módon alakítottuk ki a kísérleti területet, ahol bemutató és motivációs jelleggel, elsősorban a gyermekeket szeretnénk megérinteni, inspirálni arra, hogy többet megtudjanak mindazokról a finomságokról, amik mondjuk Jamie Oliver konyhájában – és reméljük a szüleikében is – megfordulnak.
Az itt termesztett zöldségeket a Marczi információs pultjáról bárki, szabadon elviheti.

SZELEKTÍV ZÖLD MARCZI

A környezettudatos viselkedés nem spontán alkalmi cselekedet, hanem átgondolt és szorgos tevékenység sorozata. A szelektív hulladékgyűjtő pontosan olyan szorgosan végzi munkáját, mint a hangyák a bolyban.  A Marczibányi Téri Művelődési Központ a Humusz Recycling céggel együttműködve a hulladékokat szelektíven gyűjti. Programunk akkor tud sikeresen működni, ha a látogatók partnerek ebben, és az utasításoknak megfelelően gyűjtik a szemetet. A fém 4 rekeszes szelektív hulladékgyűjtőkbe 4 különböző fajtájú szemetet gyűjtünk a feliratoknak megfelelően.
A hulladékok hasznosításra kerülnek, ezért nagyon fontos, hogy megfelelően szelektáljunk!
Köszönjük, hogy együttműködnek velünk a hulladékok eredményes és tiszta szelektív gyűjtésében!